Платформа за насърчаване трансформацията към умни селища

Концепция за интелигентни селища в селските райони в Европейския съюз и България

Концепцията за интелигентни селища (“smart villages е подход за интегрирано  териториално развитие, определен Регламент (ЕС) 2021/1060 за установяване на общоприложимите разпоредби и насърчаван чрез регламентите за общата селскостопанска политика и фондовете за регионално развитие. Концепцията за интелигентни селища (КИС)  е сравнително нова и е част от Дългосрочна визия за селските райони в ЕС – към по силни, свързани, устойчиви и проспериращи селски райони до 2024 г.  Тя е насочена към селските райони и общности, които надграждат традиционните обществени услуги и инфраструктура с цифрови комуникационни технологии и иновации, които генерират добавена стойност и ползи за жителите им.  Цифровите технологии и иновации имат потенциала да повишат качеството и стандарта на живот, обществените услуги за гражданите, по-доброто използване на ресурсите, по-малкото въздействие върху околната среда и новите възможности за веригите за създаване на стойност в селските райони. Концепцията за интелигентни селища не предлага универсално решение, а интегрира в цялостното териториално развитие аспекти като цифрови умения, електронно здравеопазване и други цифрови основни услуги, иновативните екологични решения, принципите на кръговата икономика, използването на информационни технологии в производството, туризма, културата и други дейности. 

В Европейския съюз  концепцията за интелигентни селища възниква  като резултат от Декларацията за развитие на селските райони от европейската конференция в Корк, Ирландия през 2016 г., която поставя десет политически насоки за подобряване на качеството на живот в селските райони. Документът подчертава необходимостта от преодоляване на цифровото разделение между селските и градските райони и развитието на потенциала за  свързаност  и цифровизация в селските райони.

В България интелигентните селища в селските райони се подкрепят основно чрез Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г., който е фокусиран върху подобряване на качеството на живот и икономическите възможности в селските райони чрез иновации, цифровизация и подобрена инфраструктура. Въпреки че не се фокусира конкретно върху „интелигентни села“, много аспекти на плана са в съответствие с концепцията за интелигентно село.

Развитието на интелигентни селища се базира на целите и приоритетите и на други национални програми, сред които Националната програма за развитие: България 2030 и „Цифрова трансформация на България за периода“ 2020-2030 г., които насърчават използването на цифрови технологии в селското стопанство и обществения живот, електронното управление и развитието на цифрови умения сред селското население, както и устойчивото използване на природните ресурси.

Scroll to Top